A PARISH priest and former pupil of St Mary's Menston returned to his old school for its annual Sixth Form Presentation Evening.
Mgr Paul Grogan recently joined students, parents and staff at the school, on Bradford Road, for the event
He is Parish Priest of the Parish of Mary, Mother of God, South Bradford and was a student at St. Mary’s between 1975 and 1982.
The school’s A level results obtained in the summer enabled no fewer than 77 per cent of the students to go to university to embark on their chosen degree courses. Students returned to receive their A level certificates and special individual subject and community awards.
Music on the evening was provided by talented ex-pupils, Becky Swan, Alex Fairfield and Mary Morris.
Headteacher, Darren Beardsley said: "The Sixth Form Presentation evening was a wonderful way to end 2015 an also to celebrate the success of the Sixth Form at St. Mary's. We are delighted that Mgr Paul Grogan, a former student of the school, was able to join us to present the awards and that so many students returned from their wide-ranging destinations to celebrate their achievements.
"As a school, we are extremely proud of all that they have achieved and we wish them every success with their future careers.”
Individual prize winners were:Art - Eleanor Thompson; Applied Science - Eleanor Pearson; Biology - Sam Hollindrake-Hughes; Chemistry - Katharine Brinkworth; Economics - Anokhi Shah; English Language - Caroline Turnbull; English Literature - Megan Haskins; English Dual - Emily Pilgrim; Food Technology - Libby Richmond; French - Sophie Barraclough; General Studies - Andrew Dougan; German - Niamh Roberts; Government & Politics - Reuben Kean; Health and Social - Effie King; History - Emily Sutcliffe; ICT - Alexander Simpson; Mathematics - Emma Briggs; Further Maths - Zak Tremlett; Music - Aidan Comer; PE - Jake Tyrie; Physics - Emily Middlebrough; Product Design - Scott Richardson; Btec Sports Studies - Beth Cotton; Psychology - Sorrel Briggs; Theatre Studies - Mary Morris; Theology - Mary Crotty.
Special prizes were also awarded: Highest Points Score at A level - Edward Hollingsworth; Highest Average Points Score at A level - Sam Hollindrake-Hughes; The Kevin Leaver Memorial Geography Prize - Clare O’Neill; Sports College Award for Excellence in Sport - Megan Casey; Mo’s Prize - Jordan Willis; Stephen Botterill Award for Excellence in Physics of Forces & Motion - Edward Hollingsworth; Aireborough Rotary Service Above Self Award - Myles Hanlon; Otley Lions Achievement Awards - Kaylan Casserly, Caroline Turnbull, Emma Twohey; Governors’ Award - Molly Jones, Myles Hanlon; The Bambisanani and Diana Awards - Beth Cotton, Anna Evans, Myles Hanlon, Megan Haskins, Helena Hunt, Megan Ireton-Bourke, Olivia Leonard, James Smith, Emily Sutcliffe, Eleanor Thompson, Beth Tindall, Caroline Turnbull, Karl Verspyck, Jonathan Vincent; The Sbonelo Magwaza Award - Karl Verspyck.
-------------------------
Mathematics Alexander Simpson
Emma Briggs
Biology
Chemistry Sam Hollindrake-Hughes
Katharine Brinkworth Further Maths
Music Zak Tremlett
Aidan Comer
Economics
English Language
English Literature
English Dual
Food Technology
French Anokhi Shah
Caroline Turnbull
Megan Haskins
Emily Pilgrim
Libby Richmond
Sophie Barraclough PE
Physics
Product Design
Btec Sports Studies
Psychology
Theatre Studies Jake Tyrie
Emily Middlebrough
Scott Richardson
Beth Cotton
Sorrel Briggs
Mary Morris
General Studies Andrew Dougan Theology Mary Crotty
German Niamh Roberts
Government & Politics Reuben Kean
Health and Social
History Effie King
Emily Sutcliffe
Special prizes were also awarded:
Highest Points Score at A level Edward Hollingsworth
Highest Average Points Score at A level Sam Hollindrake-Hughes
The Kevin Leaver Memorial Geography Prize
Sports College Award for Excellence in Sport Clare O’Neill
Megan Casey
Mo’s Prize Jordan Willis
Stephen Botterill Award for Excellence in Physics of Forces & Motion Edward Hollingsworth
Aireborough Rotary Service Above Self Award Myles Hanlon
Otley Lions Achievement Awards
Governors’ Award
The Bambisanani and Diana Awards
The Sbonelo Magwaza Award
Kaylan Casserly
Caroline Turnbull
Emma Twohey
Molly Jones
Myles Hanlon
Beth Cotton
Anna Evans
Myles Hanlon
Megan Haskins
Helena Hunt
Megan Ireton-Bourke
Olivia Leonard
James Smith
Emily Sutcliffe
Eleanor Thompson
Beth Tindall
Caroline Turnbull
Karl Verspyck
Jonathan Vincent
Karl Verspyck
END
For further information please contact Mrs Alison North at St. Mary’s 01943 883000
Note to editor – photograph attached (L-R)
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here